در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
پنجشنبه 22 آذر 1397
4 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 13

اصل حرکت: وقتی که از حرکت باز می ایستیم، همه ی مشکلات رو به سوی خود دعوت می کنیم؛ فکر و خیالات بیهوده، نگرانی های جورواجور، رخوت و بی حالی، افسردگی و آشفتگی، دردهای مختلف در اعضای بدن، و... 

"حرکت" یعنی سلامتی؛ حرکت یعنی شادابی؛ حرکت یعنی "خوش بختی"

حرکت، آغاز همه ی خوبی ها و بهره مندی هاست؛ حرکت، نقطه ی شروعی است برای نیرومندی و قهرمانی و رسیدن به گنج های زندگی.

جهان آفرینش، سرشار از "حرکت" است؛ جهان، جاری است مثل رودخانه.جهان را جهان می گویند چون مملو از "جهش" و حرکت است؛ آیا زندگی در جهان ما بدون حرکت معنایی دارد؟

در بزرگ ترین اجزا آفرینش یعنی کهکشان ها تا کوچک ترین آن ها یعنی اتم و زیر مجموعه های آن، حرکت است که حضور خود را با تمام وجود نمایانگر است. خداوند، جهان را با خمیرمایه ی حرکت آفریده است؛ حرکت، جذب کننده ی "برکت" است.

آیا بدون "حرکت" می توان به "خوش بختی" رسید؟ 

هرگز!

پس بیاییم زندگی و خوش بختی خود را با "حرکت" بسازیم؛ بیاییم همچون رودی خروشان، جاری و شادمان باشیم.

جریان جدید و توفنده ی زندگی ات، مبارک

 

راهکارهای اصل "حرکت"

1.اولین قدم در این راه، این است که ذهنت را متوجه حرکت و جریان عظیم آفرینش کنی؛ می توانی به تپش مداوم قلبت و جریان خون در رگ هایت توجه کنی؛ می توانی به تنفس پیوسته ی ریه هایت توجه کنی و می توانی به حرکت سریع الکترون های درون سنگ ها توجه کنی یا به رودخانه های جاری در جهان فکر کنی.

" من تصویر رودخانه ای خروشان و زیبا را بر دیوار خانه ام نصب کرده ام.

2.وقتی که "حرکت" این قدر در خوش بختی و سلامتی تو تاثیرگذار است، پس باید دنبال بهانه باشی تا آن را تحقق بخشی. مرکز ثقل وجودت را از ذهن و مغزت به بدنت منتقل کن و "عملگرایی" را جایگزین"ذهنگرایی" نما و هر روز، چند بار عملگرایی را تمرین کن تا به صورت عادت درآید.

3.برای افزایش حرکت در زندگی ات، از کارهای کوچک و دم دستی ات شروع کن و دنبال کارهای بزرگ نباش. به اطرافت نگاه کن و ببین چه کاری از دستت می آید؛ خانه یا میز کارت را مرتب کن، کمک به خانواده یا دیگران نما و اگر باز هم وقت داشتی، در امور خیریه وارد شو.خلاصه آن که بیگاری بکن اما بیکاری نکن.

4.پس از آن که پرکار شدی و عادت کردی که بیکار نباشی، باید فعالیت هایت را منسجم کنی و در مسیر اهداف خاصی تنظیم کنی تا نتایج بهتری از تلاش ها و حرکت هایت بگیری.

سرور ما حضرت علی(ع) می فرماید: کار، تفریح است؛ پرکار و شادمان باشی.

 

" پرسش و پاسخ "اصل حرکت"

پرسش:من به خوبی معنای این فرمایش حضرت علی(ع) را درک نمی کنم با این که می دانم سخنی درست و حکیمانه است. کار، معمولا همراه با دشواری ها و فشارهاست؛ پس چگونه می تواند "تفریح" باشد؟

پاسخ:هر کاری که با عشق و علاقه انجام بشود، تبدیل به "تفریح" می شود و نشاط و شادابی هم می آورد؛ چه این کار از سوی خانم ها در منزل باشد مثل تربیت فرزندان(و تربیت همسران!) و رسیدگی به امور منزل و هنرهای آشپزی و خیاطی و ...، و چه این کار از آقایان باشد در خارج از منزل و در رشته و کار دلخواه آنان.

به احتمال زیاد خود شما با افرادی در اطرافتان مواجه شده باشید که در رشته ای خاص، سرشار از آرامش و نشاط هستند؛ چون کارشان مورد علاقه ی آنهاست اگر چه با مشکلاتی هم مواجه هستند

البته این نکته را باید قبول کنیم که سطح مشکلات و فشارهای کاری در عصر ما که آخرالزمان است و امور تا حد زیادی از ریل طبیعی خود خارج شده اند

خواندن 1272 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 21 مرداد 1395 ساعت 10:25

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.