در عرصه فرهنگ به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم … هر چه می گذرد تجمع اصحاب حق را واجب تر و فوری تر احساس می کنم ... دستگاه‌های دولتی آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمانها وجوانهای مؤمن و انقلابی وحزب اللّهی باز کنند ... مقام معظم رهبری
سه شنبه 27 آذر 1397
9 ربیع‌الثانی 1440 / 2018 December 18

کربلائیان- برنامه ی آفتاب شرقی، در لحظات ناب اذان ظهر میهمان هر روزه خانواده های ایرانی است، یکی از کارشناسان عالم و خوش بیان این برنامه که بیشتر حول محور سبک زندگی ایرانی – اسلامی به بیان مسایل می پردازد، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا مستشاری است. ایشان در سال 1347 در شهر کرمانشاه متولد شده اند و دارای تحصیلات حوزوی در رشته خارج فقه و اصول می باشند. مسئولیت های حجت الاسلام والمسلمین مستشاری معاون امور دفاتر ، اساتید و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها  بوده است و دارای تألیفات متعددی از جمله  تفسیر آیات برگزیده ( 2 جلد ) ، همای سعادت ، آیین دوستیابی ، منزلت بی مانند ، کوثر کویر (در فضایل حضرت معصومه) می باشند.

·         با توجه به اینکه برنامه ی آفتاب شرقی از جمله برنامه های پرمخاطب خانوادگی رسانه ی ملی است، افق آینده ی این برنامه را چگونه پیشبینی می کنید و اثرگذاری این برنامه در میان خانواده های ایرانی چگونه است؟

بسم الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، همکاران محترمتان و خوانندگان گرامی. ایام مبارک ازدواج آسمانی امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) و دیگر اعیاد پیش رو را تبریک عرض می کنم. در پاسخ به سؤال شما باید بگویم، به طور کلی برنامه های صدا و سیما می توانند خیلی مؤثر باشند، ولی برنامه های معارفی از نظر زمان کوتاه هستند، به طوری که بحث ها گاهی چند دقیقه طول می کشند. دو برنامه هست که این طور نیست و کارشناس به طور مفصل وقت دارد که صحبت کند. یکی برنامه آفتاب شرقی و دیگری برنامه سمت خدا. این دو برنامه هر روز یک موضوع را مورد بحث قرار می دهند و اصل تنظیم وقت با کارشناس است وبه طور وسیع از سؤالات مردمی در تعیین بحث و پیشبرد آن استفاده می کنند. موضوعی که بندهموظف به ارایه آن هستم مسأله ی سبک زندگی است. سبک زندگی موضوعی است که رهبر انقلاب در سخنرانی در خراسان شمالی بر آن تأکید کردند. علتش هم آن است که حقیقتاً یک هجمه ی وسیع بر سبک زندگی مردم به وجود آمده است. حجم برنامه های ماهواره ای که برخی از سریال های غیراخلاقی آن بیش از 700 قسمت ادامه  دارد قطعاً تأثیرگذار هستند. ماهواره به طور حساب شده اهداف خاصی را برای ضربه زدن به سبک زندگی ایرانی اسلامی پیگیری می کند.

از سوی دیگر برخی از منبرها تبدیل به تاریخ گویی شده است و کمتر منبری در موضوع سبک زندگی به ایراد سخن می پردازد. در واقع در بررسی هایی که ما انجام دادیم، متوجه شدیم که بحث مستقل و مفصلی در این خصوص وجود ندارد. در حالی که روایات ما مملو از مباحث سبک زندگی است.لذا به دلیل توصیه ی مقام معظم رهبری به موضوع سبک زندگی پرداختیم و از سبک زندگی خانوادگی شروع کردیم. با این سؤال که آیا خانواده دادگاهی برای ایفای حق است یا نه.محملی است، بر اساس ایثار و رفع نیازهای طرف مقابل؟ بعد هم به موضوع عوامل خوشبختی رسیدیم و آن را از ماه مبارک رمضان شروع کردیم. در انتخاب موضوعات عمدتاً به موضوعاتی که بیشتر مورد توجه جامعه است می پردازیم. برای مثال به انتقادها از این سبک زندگی مجردی، خوابگاهی، کارمندی و ... پرداخته خواهد شد. آنهایی که دچار تحریف و تغییر شده اند موضوع قرار می گیرند، سیره ی پیامبر (ص) و تاریخ انبیا مورد توجه است. لذا این برنامه بسیار اثرگذار بوده است. تهیه کننده برنامه گفته اند که نسبت به دیگر بخش های برنامه که تولید شده است، به علت موضوع آن، پرمخاطب ترین موضوع و پربسامدترین پذیرش را داراست. بعضی از روزها بیش از 50 صفحه پیامک است که برای برنامه ارسال می شود و موارد زیادی می گویند ما قصد جدا شدن داشتیم اما به برکت این صحبت ها و روایات نورانی مشکل ما حل شد.

·         کمی درباره تألیفاتتان در حوزه ی خانواده، ازدواج و سبک زندگی توضیح بفرمایید

هر نویسنده بالاخره برای نوشته هایش یک اولویت هایی دارد. من موضوعات مختلفی را به انتشارات مختلفی پیشنهاد دادم یکی از مشکلات انتشارات این است که چاپ کتاب ها را به طور کامل از نظر هزینه و ... بر عهده نمی گیرند.

در میان بزرگانی چون آیت الله جوادی آملی آثار خوبی چاپ می شود. که این چاپ بنا به درخواست انتشارات صورت می گیرد. اگر چنین چاپی پیشنهاد می شود، علتش این است که این کتاب ها به صورت موجز و کاربردی نوشته شده است. مثلا کتاب راز یوزارسیف حاصل سال ها مطالعات و ارتباط با دانشجویان بوده است.موضوع کتاب روابط دختر و پسر است. در بسیاری از شهرها در مورد این کتاب سمینار گذاشته شده است و مکرر از جوانان شنیده ام که می گویند این کتاب مشکلی را از ما حل کرده است.البته برخی می گویند شاید شأن شما این نیست که در مورد این موضوعات مطلب بنویسید، من از این گفته اشک در چشمانم جمع شد و یاد استاد مطهری افتادم که داستان راستان را نوشت، خیلی ها به او انتقاد کردند. اما استاد به این کتاب علاقه ی زیادی داشت و اثرش ماندگار شد. گرچه استاد می توانست در موضوعات فلسفی و فقهی کتاب بنویسد. به همین دلیل من هم از خدا توفیق خواستم که عمری بتوانم باری را بردارم.

هفت سین حجاب یکی دیگر از کتاب ها ست، که در آن من هفت سؤال اصلی را در این خصوص جمع آوری کردم که پشت آن یک تحقیق هزار صفحه ای است.

با توجهبه ارتباطی که با جوانان داشتم کتاب "همه ی سعادت" را نوشتم. موضوع این کتاب آیین دوستی در اسلام است و دارای روایات فراوانی در آیین دوستی است و اینکه چگونه از دوستان بهره بگیریم .

تفسیر آیات برگزیده یکی دیگر از آثار است. از آنجا که جوانان توجه زیادی به قرآن دارند در مورد برخی آیات به شبهاتی برمی خورند. در برخی آیات هم این کتاب مباحث احکام را مورد بررسی قرار می دهد. در واقع نتیجه ی جلسات مختلف سؤالات و شبهات مطرح شده در قالب این کتاب به چاپ رسیده است. در واقع در این کتاب 90 آیه مورد بررسی قرار گرفته است و در سه دانشگاه و در سه مقطع تمام این 90 آیه را مورد بحث قرار دادم و بعد از این بحث جوان ها می نشستند و در این باره صحبت و بحث می کردند و بعد از کامل شدن در سه ماه، در ماه مبارک رمضان با توجه به اشکالات و سؤالات جوانان کتاب را نوشتم. گرچه برخی از آیات که با دیدگاه مفسرین بزرگ همچون علامه طباطبایی (ره) موجود بود، به احترام آن ها از چاپشان خودداری کردم. این کتاب جزء کتاب های پرسمان است و بیش از 13 تا 14 بار به چاپ رسیده است. تیتراژ برخی از این چاپ ها تا 7000نسخه هم پیش رفته است. این کتاب در بعضی جاها به صورت مسابقه برگزار شده است. یکی از خاطرات خوب این بود که در مشهد داشتم به سمت حرم می رفتم که جوانی جلو آمد و خیلی مرا دعا کرد و گفت این کتاب یک نفر را از ارتداد نجات داده است. به این صورت که آن شخص می گفت برده داری در قرآن وجود دارد در حالی که با کرامت انسانی ناسازگار است. آن شخص می گفت من بحث برده داری را از روی کتاب برای او خواندم و همان لحظه شکر خدای را به جای آوردم.چند سال پیش بنیاد نخبگان جمعی از نخبگان را به مشهد برد و این کتاب در آن دوره به عنوان متن درسی بود. من رفتم و مباحث را در آنجا تدریس کردم و در آنجا دیدم کسانی که از جاهای مختلف دنیا بورس داشتند و یا در یکی از المپیادها مقام آورده بودند بسیار استفاده کردند.تفاسیر ترتیبی  لازم است به عنوان منبع قرار بگیرند، اما منبع برایاهل علم. از طرف دیگر لازم است آیات به صورت برگزیده هم انتخاب شوند و این لطف خدا بر ماست که توانستیم این کار را بکنیم.برخی از دانشگاه ها این کتاب را به عنوان منبع درسی قرار داده اند و این جای شکر دارد.

بعضی از اولیاء یعنی پدرها و پدربزرگ ها رعایت مصلحت دختر را نمی کنند و می خواهند سلیقه ناصحیح خودشان را به دختران تحمیل کنند. بنده یک کتاب در این زمینه که اذن پدر در چه جاهایی است و در چه جاهایی لازم نیست نوشته ام که هنوز چاپ نشده است و رساله ای عربی و فقهی است.

کتاب دیگری که نگارش یافته در مورد دختر مالکه الامر است. یعنی دختری که مستقل زندگی می کند، خرید می کند و نیازهای خود را برطرف می کند.

·         با توجه به آمارهای نگران کننده در حوزه ی ازدواج جوانان در استان کرمانشاه و همچنین تعداد بالای طلاق، مهم ترین عوامل این معضل نامبارک را در چه می دانید؟

برداشت های غلط از زندگی یکی از مهمترین عوامل طلاق با بالارفتن سن شده است. بعضی مهم ترین دلیل ازدواج را لذت جویی می دانند، پس اگر سختی در زندگی به وجود بیاید به سوی طلاق کشیده می شوند.

بعضی در ازدواج به دنبال زندگی عاشقانه مدل لیلی و مجنون می گردند. این طرز تفکر یکی از اشتباهات است. زندگی بر اساس عشق شروع نمی شود و ادامه نمی یابد. اساس تشکیل خانواده عشق نیست، پس می گویند زندگی عاشقانه نیست آن را نمی خواهیم. در صورتی که اگر نیمه ی مکمل انسان همسر اوست، در نیمه مکمل نه بحث از عشق است و نه مباحث فمینیستی. نیمه ی مکمل این معنی را می رساند که دو جنس اختلافات قابل توجهی دارند. لذا زندگی بر اساس نیاز شکل می گیرد و بر اساس آن ادامه پیدا می کند. اگر طرفین ازدواج این باور را داشتند و با نیت تکمیل پا به عرصه گزاشتند، وظیفه وجدانی خودشان را در این می دانند که نیازهای طرف مقابل را در حد توان رفع کنند. آن وقت عشق و محبت حاصل خواهد شد وقتی ببینید کسی کنار توست که دارد به تو نفع می رساند به افزایش محبت و علاقه بسیار کمک می کند. مثلا بعضی از زندگی ها این طور می شود که اگر همسر دو ساعت از منزل خارج شود همه ی اعضای خانواده مضطرب می شوند.ما باید در بسیاری از موارد با خدا معامله کنیم. در ناملایمات باید با ایثار و محبت مشکل را حل کرد. لذا این برداشت که فکر می کنند طرف مقابل باید مثل ما باشد غلط است. این غلط است که بگوید:هر تفریحی که من می خواهم، هر جایی که من دوست دارم و ... توقع اگر کم شود، مدارا زیاد می شود، لذا امام (ره) وقتی زوج های جوان را عقد می کرد، می گفت: بروید با هم بسازید. اخیراً هم شنیدم که مقام معظم رهبری همین بیان را دارند.

باید بیان صحیح از جنس مخالف داشته باشیم. ازدواج معنایش این نیست که من و تو بشویم تو، باید بشویم ما

من کیم لیلی و لیلی کیست من / ما یکی روحیم اندر دو بدن

زن و مرد دو نفر هستند با دو فرهنگ که در دو خانواده بزرگ شده اند. برای ما شده لازم است این دو خصوصیات یکدیگر را بشناسند. مرد و زن باید "من" درون خود را بشکنند و به ما شدن برسند.

·         اگر بخواهید تعریف کوتاهی از خوشبختی در یک جمله عنوان کنید، چه خواهید گفت؟

آن زندگی موفق است که در آن آرامش باشد. و آرامش به معنای رفاه نیست. ممکن است انسان رفاه داشته باشد، همه وسایل را داشته باشد، اما آرامش نداشته باشد. آرامش هم خود دارای عواملی است که یکی از این عوامل پول و رفاه مادی است. در واقع با قناعت و مدارا ودین مداری تمام مشکلات حل می شود.

خواندن 1592 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 مهر 1394 ساعت 14:20

ارسال نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.